Narodowy Instytut Dziedzictwa
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
spacer
niematerialne.nid.pl > Ochrona dziedzictwa > Działania w regionach > Wojewódctwo Małopolskie

Section is not found

 

Szlak Rzemiosła


Witamy na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski

Czy wiesz jak wypala się ceramikę? Ile pracy potrzeba by zrobić koronkową serwetkę? Czy przypuszczałeś, że niedaleko nas żyją ludzie, dla których tradycyjne rękodzieło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja całego życia? Chciałbyś ich poznać?

W ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski zgromadzono i nawiązano liczne kontakty z regionalnymi artystami rzemieślnikami z różnych branż, m.in. koronkarstwa, garncarstwa, rzeźby, zabawkarstwa. W sumie, do dyspozycji turystów oddano 6 zupełnie unikatowych tras turystycznych (Suska, Limanowska, Sądecka i Gorlicka oraz Krakowska i Tarnowska), które prowadząc przez 76 miejscowości, dając możliwość poznania aż 130 twórców w ramach 24 różnych rzemiosł! Szlak nadal pozostaje otwarty na nowych twórców i nieznane, ciekawe miejsca naszego regionu.

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski, to nie tylko zwyczajne oglądanie prac twórców, ale znacznie głębsze uczestnictwo w procesie tworzenia. To nie tylko skanseny i muzea, ale przede wszystkim spotkania z artystami, warsztaty i pokazy, na których odwiedzający mogą zarówno zobaczyć jak się tworzy sztukę, a i nierzadko też, spróbować własnych sił w jej tworzeniu. To również imprezy plenerowe, które pozwalają na aktywne spotkanie z tradycyjną kulturą naszego regionu. Spotkanie o tyle niezwykłe, że nawiązujące do zanikającej tradycji rękodzielniczej, której jeśli nie będziemy chronić za kilkanaście lat już nie zobaczymy.

Szlak chętnie przyjmie wszystkich - dzieci, które będą wspaniale się bawić na warsztatach malowania na szkle lub przy własnoręcznym tworzeniu ceramicznych wazoników dla babci; rodziców, którzy chcą pokazać dzieciom, że na świecie są jeszcze inne zabawki poza Barbie made In China; nauczycieli, którzy chcą edukować poprzez aktywną naukę i wszystkie osoby, które szukają pomysłu na spędzenia urlopu na łonie natury.

Celem Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski jest nie tylko stworzenie nowej i wyjątkowej propozycji turystycznej, ale również ochrona zanikających zawodów, rozwój i aktywizacja lokalnej społeczności i dbanie o to, by nasza tradycyjna, małopolska kultura nie zanikła. W trakcie realizacji projektu okazało się, że wielu osobom i instytucjom, zagadnienia te, też leżą na sercu, dlatego do projektu zaproszono: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie, samorządy gmin województwa małopolskiego oraz wiele instytucji i organizacji z regionu.

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski to innowacyjny i długofalowy projekt współprowadzony z kilkoma instytucjami i organizacjami z regionu Małopolski - dzięki niemu możliwa jest nie tylko ochrona tradycyjnego rzemiosła, ale również szersze poznanie naszej kultury i tradycji w aktywny i ciekawy sposób.

Samo powstanie Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, jak również Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Twórcy chcą nadal wspólnie tworzyć i rozwijać Szlak, dlatego zapraszamy do współpracy zarówno twórców z regionu, instytucje chcące współtworzyć i wspierać Szlak Rzemiosła, jak i wszystkich Państwa, którzy zdecydują się pojawić w gościnnych progach domów rzemiosła i spotkać się z twórcami na Szlaku.

Źródło: Szlak Rzemiosła

spacer