Rola społeczności i NGO w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego
W procesie ochrony żywego dziedzictwa niematerialnego, kluczowa rola przypada jegodepozytariuszom - grupom, wspólnotom i poszczególnym osobom, bez udziału których podtrzymywanie procesu transmisji międzypokoleniowej nie jest możliwe.
Grupy związane z dziedzictwem pełnią fundamentalną rolę w procesie identyfikacji i ochrony jego przejawów. Konieczne jest, aby wyraziły one swoją świadomą, nieprzymuszoną i dobrowolną zgodę na inwentaryzację ich dziedzictwa i objęcie go jakimikolwiek działaniami. Ochrona dziedzictwa niematerialnego opiera się przede wszystkim na woli wspólnot, grup i jednostek do zachowania i przekazania tego dziedzictwa kolejnym pokoleniom. Wszelkie działania proponowane przez instytucje i osoby z zewnątrz wspólnoty, muszą zostać skonsultowane i opracowane w porozumieniu, współpracy i za zgodą przedstawicieli zainteresowanych społeczności.
Niezwykle istotna rola w zakresie współpracy ze społecznościami kultywującymi różne elementy dziedzictwa niematerialnego przypada organizacjom pozarządowym. Posiadają one cenną wiedzę, umiejętności i doświadczenie pozwalające na wspólne podejmowanie działań inwentaryzacyjnych i ochronnych ze społecznościami depozytariuszy.
Organizacje pozarządowe działające w sferze dziedzictwa niematerialnego »