Organy konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku
Sprawne zarządzanie w ramach międzynarodowych traktatów wymaga powołania organów, które sprawować będą pieczę nad wszelkimi procesami i zagadnieniami wynikającymi z ich uchwalenia. W przypadku Konwencją UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku powołane zostały 3 odrębne ciała odpowiedzialne za całokształt przedsięwzięć w ramach tej konwencji.
1. Zgromadzenie Ogólne Państw-Stron
Najwyższym organem Konwencji jest Zgromadzenie Ogólne Państw-Stron, którego zadaniem jest wyznaczanie strategicznego kierunku dla wdrażania Konwencji. Sesje zwyczajne Zgromadzenia Ogólnego odbywają się co 2 lata. Zgromadzenie działa zgodnie z uchwalonym przez siebie regulaminem, jako organ kompetentny w zakresie wszystkich spraw dotyczących Konwencji.
2. Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego składa się z
przedstawicieli 24 Państw-Stron, wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne na okres 4 lat; zmiana połowy członków Komitetu następuje co 2 lata. Do najważniejszych zadań Komitetu zalicza się:
- promowanie celów Konwencji oraz wspieranie i monitorowanie ich realizacji;
- udzielanie wskazówek w zakresie najlepszych praktyk oraz zaleceń dotyczących środków mających na celu ochronę niematerialnego dziedzictwa kulturowego;
- sporządzanie i przedstawianie Zgromadzeniu Ogólnemu do zatwierdzania projektu planu wykorzystania środków z Funduszu;
- poszukiwanie sposobów zwiększenia posiadanych środków oraz podejmowanie niezbędnych działań w tym celu,
- sporządzanie i przedkładanie Zgromadzeniu Ogólnemu do zatwierdzenia wytycznych operacyjnych dotyczących wdrażania niniejszej Konwencji,
- analiza sprawozdań przedstawianych przez Państwa-Strony i ich podsumowywanie dla Zgromadzenia Ogólnego,
- analiza wniosków składanych przez Państwa-Strony i ich rozpatrywanie zgodnie z kryteriami ustalonymi przez Komitet i zatwierdzonymi przez Zgromadzenie.
Podczas oceny nadesłanych przez Państwa-Strony wniosków, Komitet korzysta z pomocy Ciała Ewaluacyjnego.
Ciało Ewaluacyjne
Utworzone zostało w 2014 r. w celu zastąpienia dwóch działających osobno organów opiniujących wnioski: Ciała Konsultacyjnego i Ciała Pomocniczego.
Ciało Ewaluacyjne składa się z 12 członków: 6 ekspertów nominowanych przez Państwa-Strony Konwencji nie będące członkami Komitetu oraz 6 organizacji pozarządowych akredytowanych przez UNESCO. Członkowie zmieniają się rotacyjnie co 4 lata, W trakcie wyboru członków organizacji pozarządowych akredytowanych przez UNESCO i 6 niezależnych ekspertów nominowanych przez Komitet. Okres członkostwa nie powinien trwać dłużej niż 4 lata, a Komitet co roku odnawia 1/4 składu Ciała. Wybór członków oparty jest na zasadzie reprezentatywności geograficzne.
Ciało Ewaluacyjne opiniuje wszystkie 4 rodzaje wniosków, tj.:
3. Sekretariat
Trzecim organem Konwencji jest Sekretariat UNESCO. Jego główne zadanie polega na przygotowywaniu dokumentacji dla Komitetu i Zgromadzenia Ogólnego, organizuje porządek obrad tych organów, a także zapewnia realizację podejmowanych przez nie uchwał.