Narodowy Instytut Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Wolontariat
Park Mużakowski
Geoportal
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
Strona główna > Aktualności > Aktualności


 
Warsztaty w Parku Etnograficznym w Tokarni
W dniu 15 czerwca 2022 roku w Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznym w Tokarni – odbyły się drugie warsztaty z cyklu Niematerialne dziedzictwo kulturowe w regionie – edycja świętokrzyska. Było to kolejne spotkanie skierowane do osób kultywujących swoje dziedzictwo niematerialne na danym obszarze a także do instytucji potencjalnie ich wspierających.

Celem takich spotkań jest dotarcie jak najbliżej do mieszkańców danego regionu i zapoznanie ich z tematyką niematerialnego dziedzictwa w rozumieniu Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, sposobami jego ochrony a także próbą przekazania nowych kompetencji w zakresie identyfikacji i inwentaryzacji dziedzictwa niematerialnego.

W warsztatach w Tokarni wzięli udział zarówno depozytariusze: pan Włodzimierz Ciszek (zabawkarz), pani Lucyna Kozłowska (wycinankarka), pan Andrzej Kozłowski (rzeźbiarz), oraz pan Wacław Szczoczarz i pani Krystyna Świątkowska zajmujący się karpiarstwem, jak i przedstawiciele MGOK Zawichost, GOK w Samborcu i Rudkach, Parku Etnograficznego „Pod Kogutem” w Dąbiu, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz Zamku w Chęcinach. Specjalnymi gośćmi byli przedstawiciele koprzywnickich bziukaczy: dh Zdzisław Cebuchowski, dh Piotr Kępa, dh Grzegorz Materkowski, dh Krzysztof Beksiński - reprezentantów jedynego jak dotąd zjawiska wpisanego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego z województwa świętokrzyskiego.

W pierwszej części goście wysłuchali wystąpień Katarzyny Sadowskiej-Mazur i Amudeny Rutkowskiej z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr Krzysztofa Karbownika z Muzeum Wsi Kieleckiej, prof. Stanisława Cygana z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kingi Kędziory–Palińskiej z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, a następnie wszyscy wzięli udział w części warsztatowej oraz zwiedzili Park Etnograficzny w Tokarni.

Organizatorem spotkania był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Oddziałem Terenowym w Kielcach oraz we współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu bardzo dziękujemy za udostępnienie miejsca i wkład w organizację warsztatów.