W dniu 15 czerwca 2022 roku w Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznym w Tokarni – odbyły się drugie warsztaty z cyklu Niematerialne dziedzictwo kulturowe w regionie – edycja świętokrzyska. Było to kolejne spotkanie skierowane do osób kultywujących swoje dziedzictwo niematerialne na danym obszarze a także do instytucji potencjalnie ich wspierających.
Celem takich spotkań jest dotarcie jak najbliżej do mieszkańców danego regionu i zapoznanie ich z tematyką niematerialnego dziedzictwa w rozumieniu Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, sposobami jego ochrony a także próbą przekazania nowych kompetencji w zakresie identyfikacji i inwentaryzacji dziedzictwa niematerialnego.
W warsztatach w Tokarni wzięli udział zarówno depozytariusze: pan Włodzimierz Ciszek (zabawkarz), pani Lucyna Kozłowska (wycinankarka), pan Andrzej Kozłowski (rzeźbiarz), oraz pan Wacław Szczoczarz i pani Krystyna Świątkowska zajmujący się karpiarstwem, jak i przedstawiciele MGOK Zawichost, GOK w Samborcu i Rudkach, Parku Etnograficznego „Pod Kogutem” w Dąbiu, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz Zamku w Chęcinach. Specjalnymi gośćmi byli przedstawiciele koprzywnickich bziukaczy: dh Zdzisław Cebuchowski, dh Piotr Kępa, dh Grzegorz Materkowski, dh Krzysztof Beksiński - reprezentantów jedynego jak dotąd zjawiska wpisanego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego z województwa świętokrzyskiego.
W pierwszej części goście wysłuchali wystąpień Katarzyny Sadowskiej-Mazur i Amudeny Rutkowskiej z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr Krzysztofa Karbownika z Muzeum Wsi Kieleckiej, prof. Stanisława Cygana z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kingi Kędziory–Palińskiej z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, a następnie wszyscy wzięli udział w części warsztatowej oraz zwiedzili Park Etnograficzny w Tokarni.
Organizatorem spotkania był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Oddziałem Terenowym w Kielcach oraz we współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu bardzo dziękujemy za udostępnienie miejsca i wkład w organizację warsztatów.