To kolejny etap projektu „Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo opracowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna” rozpoczętego w 2017 roku. Badaczy ciekawiło wtedy jak kiedyś wyglądała opieka nad dziećmi i w poszukiwaniu odpowiedzi wybrali się na Podlasie, żeby porozmawiać o tym z mieszkańcami wsi gmin Gródek i Michałowo.
Pierwszym efektem badań była wystawa i broszura zawierająca w skondensowanej formie opowieści dorosłych o swoim dzieciństwie oraz o dzieciństwie swoich dzieci i wnuków, ilustrowana zdjęciami z archiwów muzealnych i prywatnych kolekcji. Znaleźć tu można odpowiedzi na pytania o to jak dawniej godzono opiekę nad dziećmi z innymi obowiązkami, jak rodzice i dzieci wspólnie spędzali czas, jak radzono sobie z typowymi dziecięcymi problemami, czy jakie sprzęty i przedmioty towarzyszyły dzieciństwu.
Obecnie ta sama grupa badawcza wydała drugą publikację. Tym razem jest to „Zeszyt zabaw i łamigłówek od babci i dziadka” przeznaczony do samodzielnego wypełniania przez dzieci.
Narodowy Instytut Dziedzictwa jest patronem obydwu publikacji.
Z wydawnictwami Pracowni Etnograficznej można zapoznać się na stronie:
https://issuu.com/pracowniaetnograficzna