Narodowy Instytut Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Wolontariat
Park Mużakowski
Geoportal
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
Strona główna > Aktualności > Aktualności


 
Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo
Polecamy publikację dla dzieci będącą efektem etnograficznych badań terenowych.

To kolejny etap projektu „Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo opracowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna” rozpoczętego w 2017 roku. Badaczy ciekawiło wtedy jak kiedyś wyglądała opieka nad dziećmi i w poszukiwaniu odpowiedzi wybrali się na Podlasie, żeby porozmawiać o tym z mieszkańcami wsi gmin Gródek i Michałowo.

Pierwszym efektem badań była wystawa i broszura zawierająca w skondensowanej formie opowieści dorosłych o swoim dzieciństwie oraz o dzieciństwie swoich dzieci i wnuków, ilustrowana zdjęciami z archiwów muzealnych i prywatnych kolekcji. Znaleźć tu można odpowiedzi na pytania o to jak dawniej  godzono opiekę nad dziećmi z innymi obowiązkami, jak rodzice i dzieci wspólnie spędzali czas, jak radzono sobie z typowymi dziecięcymi problemami, czy jakie sprzęty i przedmioty towarzyszyły dzieciństwu.

Obecnie ta sama grupa badawcza wydała drugą publikację. Tym razem jest to „Zeszyt zabaw i łamigłówek od babci i dziadka” przeznaczony do samodzielnego wypełniania przez dzieci.

Zeszyt ćwiczeń od babci i dziadka

Narodowy Instytut Dziedzictwa jest patronem obydwu publikacji.  

Z wydawnictwami Pracowni Etnograficznej można zapoznać się na stronie:

https://issuu.com/pracowniaetnograficzna